İzmir: +90 232 261 63 35

Sosyal Medyada Biz}

Mevcut Müşteriler için %15 İndirim Fırsatı
Daha önce Falcon elektronik'ten ürün alan mevcut müşterilerimiz bu ve tüm ürünlerde daimi %15'lik bir indirim hakkına sahip oluyorlar. Daha önce ürün almadıysanız bu ürünü aldığınızda sonraki alışverişlerinizde geçerli %15'lik indirim hakkınız olacak.
ÜRÜNLERİ GÖRÜNTÜLE

Turizm şirketi, müşterilerine elektronik akrep kovucu verdi

Turizm şirketi, müşterilerine elektronik akrep kovucu verdi

Bodrum’un başı yılan ve akreplerle dertte. Ölümcül zehre sahip akreplerin Bodrum ve çevresinde sıcakların etkisi ile hızla üremesi ve bölge sakinlerine hayatı dar etmesi; yaz sezonunun yaklaşması ile turistleri ağırlamaya hazırlanan şirketlerin de başını ağrıtıyor. En son 6 Mayıs’ta 13 aylık Emel Nur Yıldız’ı parkta oyun oynaması esnasında akrep sokmuş, Emel bebek; durumunun ağırlığı sebebiyle ambulans helikopter ile İzmir’e sevk edilerek yoğun bakıma alınmıştı. Doktorlar; Emel bebeğin hayati tehlikeyi atlattığını, ancak zamanında müdahale olmasaydı çoktan ölmüş olacağını belirterek durumun vahametini de ortaya koymuş oldular.

Bu durum turistleri olduğu kadar onların huzur ve güvenliğinden sorumlu turizm şirketlerini de tedirgin etmiş durumda. Otellerde fare kovucu, akrep kovucu gibi haşereye karşı alınması gereken güvenlik önlemlerinin bulunmaması, turizm şirketlerini duyanları şaşırtan bir çözüme mecbur etti. Otellere ısrarla akrep kovucu kullanıp kullanmadıklarını soran, sürekli aldıkları olumsuz cevaplar sebebiyle diken üstünde olan şirket yetkilileri çareyi akrep kovucuda buldu. Müşterilerine otel odasında kullanmaları için akrep kovucu verdiklerini ifade eden yetkililer; turistlerin, odalarında akrep kovucu kullanarak akrep sokma, fare, yılan gibi haşere tehlikelerinden tamamiyle korunmuş olduklarını belirtiyorlar.

Elektronik kovucuların üreticisi Falcon Elektronik, şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklama ile yılan kovucu, akrep kovucu, haşere kovucu ürünlere gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını, sıcakların artması ile birlikte özellikle turistik bölgelerde akrep, yılan gibi canlıların su ve yiyecek fazlalığını fırsat bilerek doğal alanlarını terk edip insanların yoğun olarak yaşadığı bölgelere gittiklerini, otellerin de akrep, yılan, fare gibi haşerelerin uğrak yerine dönüştüğünü ifade ediyorlar.

Peki bu akrep kovucu nasıl çalışır?

Akrep kovucular; bulunduğu oda atmosferine olduğu gibi, takılı olduğu prize de; insan tarafından işitilemeyen akustik ses yayını yaparak akrep, yılan, fare gibi haşerelerin hem oda içine sızmasına müsaade etmez, hem de duvar çatlakları ve duvar içi elektrik borularında bulunan haşere yuvalanmalarını bitirir. Bu akustik yayın, haşereleri terke mecbur bırakır. Haşereleri ilkel metotlarla öldüren ve odayı uzun süre kullanılmaz hale getiren eski sistemlerdense doğaya ve hayvana saygılı, yaşam kalitesini bozmayan haşere kovucu sistemlerin kullanılması önerilmektedir.

Tamamen elektronik olan ve prize takılarak çalışan fare kovucu cihazların pille çalışan portatif modelleri de üretilmektedir. 80m2’ye kadar etkili olan cihazların yüzlerce metrekareye kadar etkili açık hava modelleri de tarım arazilerinde kullanılmaya başlanmıştır. Elektrik sarfiyatının çok düşük olması sebebiyle sürekli prizde kalması ev ekonomisine en ufak bir zarar vermez.

Bu akrep kovucu ürünler; fare, hamamböceği, kalorifer böceği, bit, akrep, pire, örümcek, kene, tahtakurusu, kırkayak ve yılan gibi haşerelerin dışarıdan girmesine asla izin vermeyeceği gibi, üremelerine de mani olur.

Akrep Sokmaları

Her yıl yüzlerce insanın ölümüne sebep olan akrep sokmaları, Türkiye’de de büyük bir sorun. Türkiye’de hayatını sürdüren 19 akrep türünün 8’i zehirlidir. Uzmanlar, ölümcül zehre sahip olan akreplerin en çok bulunduğu bölge olan Güneydoğu Anadolu’da en önemsiz görülen sokulmaların bile ölümle sonuçlanabileceği, acilen hastaneye gidilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Acil müdahalenin hayati olduğu akrep sokması hadiselerinde ölüm 12-48 saat içerisinde gerçekleşiyor. Çocuklarda akrep sokması sebebiyle ölüm oranı yetişkinlere nazaran hayli yüksek.

Akrep sokması sonrasında yaralı bölgeye soğuk uygulanmalı, etrafı sarılarak kan akışı durdurulmalı, fazla hareket etmemelidir. Zehir vücutta yayıldıkça kalpte çarpıntı, ritm bozuklukları, kan basıncının yükselmesi, yutma ve konuşma güçlüğü, görme bozukluğu ve solunum yetmezliği gözlemlenmektedir.

24 Ocak 2015
2.212 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN